Rzymskokatolicka Parafia

pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

ul. Opolska 5a

46-081 Dobrzeń Wielki

 tel. 77 4695 220

wik.: 77 4695 503

 

Kancelaria czynna:

- poniedziałek 16:00-17:00

- wtorek16:00-17:00

- piątek16:00-17:00

oraz po mszy św. w tygodniu

Niedziela Zwykła – Rok C

Doświadczenie przebaczenia jest bliskie każdemu z nas. U początku naszego życia wiary stoi tajemnica przebaczenia. Do niej też przez całe życie powracamy, wyglądając otwartych ramion Ojca. Niestety, nie zawsze udaje nam się go naśladować. Brakuje nam tej wiary w człowieka (a czasami i w siebie samych), której duszą jest miłosierdzie i przebaczenie

„Nie umiem. Nie dam sobie rady. To nie dla mnie" - Dla jakiejś, całkiem niemałej, grupy ludzi tego rodzaju stwierdzenia to często początek każdej nowej drogi. Gdy stają przed nimi nowe zadania, zwłaszcza takie, co do których mają niewielkie doświadczenie, z wielką niepewnością spoglądają na swoje zdolności i z dużą rezerwą oceniają swoje możliwości działania. O ile jednak w życiu codziennym człowiek może wykazywać pewną niezdolność do podjęcia się określonych zadań, o tyle na płaszczyźnie wiary każdy ma coś do zrobienia. Tu nie ma znaczenia ani pochodzenie, ani zawód, ani nawet - czego dowodem jest św. Piotr - zdrada i upadek. Każdy może coś zrobić dla Królestwa Bożego.

Bardzo wymowna jest w dzisiejszej Ewangelii chwila, w której dokonuje się powołanie Piotra. Gdy przypada on do stóp Jezusa i mówi o swojej grzeszności, Chrystus zdaje się nie słyszeć tego wszystkiego. Zwraca się do Szymona Piotra, aby przełamać wszelki lęk i opór, który rodzi się w jego sercu: „Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". Także Izajasz, który z lękiem staje przed Bogiem, we właściwym momencie, napełniony Bożą łaską, mówi z wielką pewnością: „Oto ja, poślij mnie!".

Naprzeciw wszystkim wahaniom i lękom wychodzi w liturgii dzisiejszej niedzieli także św. Paweł. Z właściwą mu pewnością siebie mówi, że jest najmniejszym z apostołów, ale zarazem dodaje: „za łaską Boga jestem tym, czym jestem, a dana mi łaska Jego nie okazała się daremna".

Warto sobie przypomnieć, że „łowić ludzi" może i musi każdy, kto dzięki łasce wiary pojednał się z Bogiem. We właściwy sobie sposób i na właściwym sobie miejscu każdy z nas musi usłyszeć słowa, które usłyszał Piotra: „ludzi będziesz łowił". I zarazem, jak św. Paweł, każdy musi z wiarą dopowiedzieć: „pracowałem... nie ja, co prawda, lecz łaska Boża ze mną".

        Ks. Dariusz Madejczyk

Niezapłacony pobyt

Ernestyna, recepcjonistka z hotelu „Le Monde”, lubiła nocne dyżury. Zazwyczaj nic się wtedy nie działo i można było się wyspać. Ale tamtej nocy nie mogła zasnąć. Kolega z poprzedniej zmiany wychodząc powiedział jej, że mieszkanka pokoju numer 76 w ogóle go nie opuściła, a na klamce powiesiła napis „Nie przeszkadzać”. To wydawało się jej bardzo podejrzane.

Rano Ernestyna przekonała dyrektora hotelu, że należy wejść do pokoju 76, posługując się zapasowym kluczem.

Kiedy weszli do środka, okazało się, że nie ma tam ani gościa, ani bagażu.

- Oszustka! - wykrzyknęła Ernestyna. - Dwa tygodnie u nas mieszkała, jadła w naszej restauracji. Miała zapłacić wyprowadzając się.

- Nawet Biblię ukradła - stwierdził dyrektor, obejrzawszy pokój.

Zawezwano policję. Policjanci chodzili po całym budynku, rozglądali się, wypytywali - niczego nie zauważyli, niczego się nie dowiedzieli.

Kilka tygodni później Ernestyna nieomal zemdlała, gdy przed jej ladą stanęła nie znaleziona dotąd przestępczyni.

- Proszę mi wybaczyć - powiedziała skruszona. - Pragnę zapłacić wszystko, co jestem winna - wyciągnęła z torebki plik banknotów. - A to jest Pismo Święte, które sobie przywłaszczyłam. Zaczęłam je czytać i zrozumiałam - wzruszona zamilkła.

Po jej wyjściu Ernestyna z ciekawością sięgnęła po Biblię.

- Co tu jest napisane? - zastanawiała się pochylając nad pierwszą stroną.

Papież Franciszek o Miłosierdziu

„Jezus Chrystus jest obliczem miłosierdzia Ojca. Wydaje się, iż tajemnica wiary chrześcijańskiej znajduje w tym słowie swoją syntezę. Ono stało się żywe, widoczne i osiągnęło swój szczyt w Jezusie z Nazaretu” (MV 1).

Gdy patrzymy na Chrystusa, to miłosierdzie nie już tylko piękną ideą, albo niedoścignionym wzorem, ale ma ono konkretne spojrzenie i „ubiera się” w gesty i czyny.

Wizytacja

W tym roku przypada wizytacja naszej Parafii (co 6 lat). Była już wizytacja na lekcjach religii u katechetów, byli już w kościołach i na plebanii księża z Kurii – ks. Wojciech Lippa kanclerz Kurii, ks. Waldemar Musioł z Wydziału duszpasterskiego i ks. Ginter Żmuda z Wydziału Finansowego. Kolejny etap to wizytacja ks. biskupa.W czwartek 25 lutego o 18.ooks. biskup Paweł Stobrawa wraz z wszystkimi kapłanami naszego dekanatu odprawi Mszę św. Na tej Mszy św. postarajmy się wszyscy być. Wcześniej o 17.oo spotkanie z Parafialną Rada Duszpasterską. W piątek o 10.3o ks. biskup przybędzie do klasztoru. O godz. 12.oo wizytacja w kancelarii; o 14.oo Nabożeństwo dla chorych, w czasie którego zostanie udzielony Sakrament Namaszczenia chorych; a następnie spotkanie z grupami parafialnymi – Róże Różańcowe, III Zakon, Rodzina szensztacka, Czciciele św. Jadwigi; o 15.3o ministranci i Marianki. O 16.oo Katecheci naszego dekanatu. W sobotę o 15.3o spotkanie z kandydatami do bierzmowania klas I-III; zaś o 16.15 Nabożeństwo u św. Rocha.

Rekolekcje

O znaczeniu rekolekcji w atmosferze głębokiego wyciszenia przypomniał papież Benedykt XVI, mówiąc:"W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie".

Warto tak zaplanować czas, by nie brakowało nas w tych dniach w kościele na naukach stanowych czy ogólnych.

Na wesoło

Katechetka oddajeJasiowi zeszyt z wypracowaniem domowym i mówi:

- Same błędy! Znów niedostateczny!

Jasio mruczy pod nosem:

- Biedny tato...

Do dyrektora przychodzi pracownik:

- Panie dyrektorze, pracuję za trzech, a już od dawna nie dostałem żadnej podwyżki .

- Niestety nie mogę podnieść panu pensji, ale proszę podać nazwiska tych dwóch, za których pan pracuje, a natychmiast ich zwolnię  

Mrówka gotuje słoniowi obiad. Zniecierpliwiony słoń wchodzi do kuchni i pyta:

- Mrówko! Kiedy będzie ten obiad?

- Idź stąd! Nie plącz mi się pod nogami!  

Porządek nabożeństw

PONIEDZ.

7.oo  Do B. Op. z podz. i prośba o dalszą opiekę i zdrowie w rodz. Warzecha

9.oo  Za † Zofię Talowską od sąsiad. z ul. Sienkiewicza

18.ooZa † Adelę Prochota od sąsiad.

WTOREK 9.02

7.oo  Do B. Op. z ok. 25 r. ślubu Wiesławy i Marka Drabik

9.oo  Za Parafian

18.ooZa † Piotra Bakalarczyk 20 r. śm., † Krystynę Bakalarczyk

ŚRODA 10.02

7.oo  Za † Adelę Prochota 30 dz.

9.oo  Za † w Niemczech Reginę Matusczyk, † męża i †† z pokr.

10.3o u św. Rocha: Za †† zalecanych

18.ooZa † męża i ojca Jerzego Świec r. sm. † zięcia Bernarda Buhl

CZWARTEK 11.02

7.oo  Za † Helenę Kotula 4 r. śm. †† z pokr. Galus Kotula

9.oo  Za † Martę Socińską od sąsiad.

18.ooZa † ojca Pawła Psyk r. śm. † matkę Helenę, † brata i szwagra, †† z pokr. Psyk i Urbański

Nauka stanowa dla kobiet

PIĄTEK 12.02

7.oo  W pewnej int.

9.oo  

17.3oDroga Krzyżowa

18.ooZa † Bolesława Bireckiego 17 r. śm. † żonę Antoninę

Nauka stanowa dla mężczyzn

SOBOTA 13.02

7.oo  Za † w Niemczech ciotkę Marię Kołodziej

9.oo  w int. Chorych

10.ooOdwiedziny chorych

18.ooZa † męża Bernarda Wochnik, †† rodz., brata, teściów, †† z pokr. d. w cz.

         2. Za † Jana Jakóbczyk I r. śm., †† rodz. i teściów – ofiarowana od żony i córek z rodz.

Nauka stanowa dla młodzieży

I NIEDZIELA W POSTU

7.oo  Za †żonę i matkę Eli Kołodziej r. śm oraz o bł. B. w rodz. dzieci j. niem.

9.oo  Za † matkę Agnieszkę Fiecek z ok. ur., † ojca Alojzego, †† z pokr.

11.ooDo B. Op. z podz. i prośbą o bł. B. z ok. 80 ur. Jerzego Gallus

15.ooGorzkie Żale

16.oo u św. Rocha: Za † męża Rafała Stelmach

PONIEDZ. 15.02

7.oo  Za † matkę Marię Symalla r. śm.

18.ooDo B. Op. z ok. 18 ur. Pauliny Wieczorek

2. Do B. Op. o zdrowie i bł. B z ok. Agnieszki Gatzka

Katecheza dla dorosłych

WTOREK 16.02

7.oo  Za †† rodz. Otylię i Augusta Sobek †† z pokr.

18.ooZa †† rodz. Marię i Szymona Malek, † brata Józefa, † męża Alojza

         2. Za † Marię Gallus od sąsiad.

ŚRODA 17.02

7.oo  Za † Adelę Prochota z Róży

7.oo u sw. Rocha:

8.oo  Rekolekcje dla szk. Podst.

11.ooRekolekcje dla Gimnazjum

CZWARTEK 18.02

7.oo  Za † ojca Edwarda Karkosz, †† wujków Ewalda i Kurta Zimolong i o bł. B. w rodz.

17.oo Za † Ryszarda Kałuża

         2. Za †† rodz. Katarzynę i Adama Wer, † teścia Henryka Szeremeta

Spotkanie dla rodz. kl. III

PIĄTEK 19.02

7.oo    Za † Katarzynę Magdalenę Jadwigę i Szymona Reginek

17.3o Droga Krzyżowa

         Za † męża Karola Rohn I r. śm. †† z pokr.

SOBOTA 20.02

7.oo  Do B. Op. z podz. i prośbą o bł. B. z ok. 60 ur. Marii Mikuła

         2. Do B. Op. z ok. 50 ur. Józefa

18.ooZa † Jana Galus †† z rodz.

2. Za † Alojzego Rudek †† z pokr. d. w cz.

Nauki przedślubne

II NIEDZIELA W. POSTU 21.02

7.oo  Za † ojca Romana, brata Bolesława z ok. ur. j.niem.

9.oo  Za †† rodz. Helenę i Antoniego Kessler r. sm. †† dziadk.

11.ooZa † żonę i matkę Monikę Wojdyła

14.ooMsza św. chrzcielna

15.ooGorzkie Żale

16.oo u św. Rocha: Za † ojca Tomasza Kociok, † matkę r. śm. † 4 braci, 3 bratowe

Adoracja w niedzielę 12.oo III Zakon, 13.oo Żywy Różaniec, 14. oo w jęz. niem., 15.oo dzieci, 16.oo młodzież, 17.oo mężczyźni; 17.45 zakończenie adoracji.

 Adoracja w poniedziałek i wtorek:8.oo kobiety, o 9.oo Msza św. 10.oo Dobrzeń Mały, 11.oo Brzezie, 12.oo III Zakon, 13.oo Róże Różańcowe, 14.oo w jęz. niem. 15.oo dzieci, 16.oo młodzież, 17.oo mężczyźni, 17.45 zakończenie;

W tym roku rekolekcje szkolne z powodu ferii odbędą się od środy do piątku nie od Środy Popielcowej, a tydzień później

Nasi zmarli 

+ Marta Socińska, lat 92, zam. Dobrzeń W. ul. Sokołów

Liczba odsłon:

Dzisiaj 193

W sumie 241008

Licznik odwiedzin do maja 2016 - 637 000

Msze święte

 

Niedziela:

7:00 - w języku niemieckim

8:15 - u św. Rocha -     kwiecień-grudzień

9:00 i 11:00 - suma

16:00 - u św. Rocha - październik-marzec

17:00 - u św. Rocha -   kwiecień-wrzesień

 

W tygodniu:

7:00 - codziennie

18:00 - pn. wt. pt. i sb.

17:00 w czw. Msza św. szkolna

7:00 w środę u św. Rocha

Film o św. Katarzynie

Aktualnie gościmy:

Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Kościół św. Rocha

Kościół św. Katarzyny

Stacja Caritas