Rzymskokatolicka Parafia

pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

ul. Opolska 5a

46-081 Dobrzeń Wielki

 tel. 77 4695 220

wik.: 77 4695 503

 

Kancelaria czynna:

- poniedziałek 16:00-17:00

- wtorek16:00-17:00

- piątek16:00-17:00

oraz po mszy św. w tygodniu

III Niedziela Zwykła – Rok C

Refleksja

„Bóg, tak jak chciał, stworzył różne członki umieszczając każdy z nich w ciele. Gdyby całość była jednym członkiem, gdzież byłoby ciało? Tymczasem zaś wprawdzie liczne są członki, ale jedno ciało. Nie może więc oko powiedzieć ręce: Nie jesteś mi potrzebna, albo głowa nogom: Nie potrzebuję was”.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan wraca jak bumerang temat różnorodności. Współczesny świat dostarcza nam niezliczoną ilość bodźców, za którymi możemy podążać. Każdy krok w konkretną stronę wpływa na nasze postrzeganie świata, bo przecież „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” (albo i stania). I tak, jak poszukując pięknej panoramy, którą można utrwalić na zdjęciu, gdy zrobimy mały krok, możemy zyskać albo stracić bezcenny widok; tak samo w życiu, idąc za tym, co nas inspiruje zyskujemy nową perspektywę, albo i wrażliwość. Nie inaczej jest w naszym przeżywaniu wiary.

Problem zaczyna się, gdy ulegamy złudnemu wrażeniu, że oto mój krok stał się o wiele bardziej wartościowy od kroku mojego brata i siostry; gdy zaczynamy w sposób nieuzasadniony porównywać nasze (zgoła różne) wrażliwości, doszukując się kto jest bardziej prawdziwym chrześcijaninem. A przecież noga nigdy nie będzie ręką, a oko uchem.

„Liczne są członki, ale jedno ciało”. Możemy, a nawet powinniśmy mieć w Kościele różne wrażliwości, duchowości, sposoby patrzenia na sprawy drugo- i trzeciorzędne, ale ważne, byśmy modlili się o doświadczenie jedności. Naprawdę stanowimy Jedno Ciało!

Opowiadanie

Malarz

Setki razy wykonywał podobną robotę, a więc może po raz czterysta osiemdziesiąty szósty albo pięćset dwunasty malował ściany zwykłego mieszkania. To mieszkanie należało jednak do większych - salon, jadalnia, trzy sypialnie, gabinet. Właściciele zażyczyli sobie, by salon był na żółto, jadalnia na jasnozielono, dwie sypialnie na biało, jedna - dla dziecka - na różowo, gabinet zaś na szaro.

Gdy pozostała mu już do pomalowania tylko jedna sypialnia, był bardzo wyczerpany. Ale pieczołowicie wodził pędzlem po ścianie, tylko od czasu do czasu zanurzał go w białej farbie.

Ta biel w jakiś niewytłumaczalny sposób nużyła go. Czuł, że nie zdoła skończyć pracy, jeśli nie użyje innego koloru. Namalował więc na ścianie niebieską linię, z zamiarem pokrycia jej później białą farbą. Pomogło to jedynie na chwilę.

Nie będąc do końca świadomy, co się z nim dzieje, otworzył wszystkie puszki z farbami. A potem zaczął malować...

- Proszę mi wybaczyć! - zawołał ze skruchą, gdy przyszli właściciele. - To ze zmęczenia. Ale ja to wszystko zamaluję.

Młodzi, lecz poważni małżonkowie patrzyli osłupiali na obraz, którego się nie spodziewali. Na ścianie był teraz fantastyczny ogród, w którym rosły niezwykłe drzewa i kwiaty, a między nimi bajecznie kolorowe ptaszyska, a nawet purpurowy lew.

- Jutro już tego nie będzie! - zapewniał zażenowany artysta.

- Chyba byłoby szkoda - powiedziała pani domu.

Złota myśl tygodnia

Choć tak różni, jesteśmy jednością.(Nelson Mandela)

Na wesoło

Zając przyjechał do sklepu rowerem. Po 5 minutach wychodzi z baru, roweru nie ma i mówi:

- Jak za 3 minuty go tu nie będzie to zrobię to co mój dziadek.

Za 3 minuty niedźwiedź przyjeżdża z rowerem i się pyta:

- No to co byś zrobił?

- Poszedłbym pieszo.

Jasiu chwali się koledze:

- Moja mama to jeździ jak piorun.

- Tak szybko?

- Nie, tak często wali w drzewa. 

Pobłogosław Panie Boże ten dom i jego mieszkańców

Po kolędzie odwiedziliśmy 740 rodzin

Brzezie to 54 rodziny i 185 osób

Dobrzeń Mały – 200 rodzin, 627 parafian

Osiedle Energetyk – 357 kolęd – 997 mieszkańców

Otok – 8 rodzin i 22 osoby

Wolne – 13 rodzin, 41 parafian

W Nowy Rok byliśmy na kolędzie w klasztorze, gdzie mieszka 20 sióstr i 52 podopiecznych.

 Jeśli dodamy kolędę zeszłego roku – 820 rodzin i 2780 mieszkańców, to wychodzi iż w naszej parafii mieszka ok. 4700. Nadto wielu pracowników budowy elektrowni.

Czas kolędy to szczególne doświadczenie i mamy nadzieję, że przyczyni się do zbliżenia duszpasterzy i wiernych. Kapłan wspólnie z ministrantami i zgromadzoną rodziną prosił Boga: „Pobłogosław Panie Boże ten dom, aby w nim trwały zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań, aby zawsze składano Ci tu dzięki”. Niech słowa wspólnej modlitwy owocują pięknym Bożym życiem. Niech wspólna modlitwa towarzyszy nam często w rodzinach.

Dla większości naszych Parafian była to radosna chwila. Cieszyło nas, kiedy cała rodzina była zgromadzona razem na modlitwie, choć czasem trzeba było wziąć urlop. Nieraz budująca dla nas była Wasza postawa i zatroskanie o dobro naszego lokalnego dobrzeńskiego Kościoła. Dzielono się z nami rodzinnymi radościami i osiągnięciami. Bardzo często pojawiały się obawy, czy Gmina Dobrzeń pozostanie, czy zostanie ograbiona. Dlaczego to, co przez lata tu wypracowano i dobrze funkcjonuje ma zostać zniszczone??? A jak funkcjonuje Opole, widać chociażby wjeżdżając ul. Budowlanych.

Bywały też rozmowy smutne, bo ktoś bliski tak nagle odszedł do Wieczności, ktoś bardzo ciężko zachorował, a do lekarza specjalisty takie kolejki ...

Dziękujemy wszystkim naszym Parafianom, którzy przyjęli nas w swoich domach. „Bóg zapłać” za miłe słowa, troskę o Parafię i wszystkie sugestie, które będziemy się starali wprowadzić w nasze parafialne życie. Serdeczne podziękowanie składamy także za wszystkie przekazane w ostatnią niedzielę ofiary, które bywały nieraz prawdziwym „wdowim groszem”.

Odpust na Brzeziuodbędzie się we wtorek 3 maja

o godz. 15.oo

Światowe Dni Młodzieży

Również w naszej parafii mają być goście na ŚDM. Zanim rozpoczną się one w Krakowie, młodzi przyjadą do parafii w Polsce, a więc i do nas. Na dzień dzisiejszy nie wiemy kto przyjedzie do nas. Odpowiednie deklaracje do pobrania w zakrystii będą dla nas informacją na kogo możemy liczyć by przyjąć autobus młodych od środy 20 do poniedziałku 25 lipca.

Porządek nabożeństw

PONIEDZ. NAWRÓCENIE ŚW. PAWŁĄ

7.oo  Za † Franciszka Warzecha r. śm., † jego żonę i syna

18.oo Za †† rodz. Jana i Gertrudę Knopik, †† teściów Łucję i Wilhelma Gora, † 3 braci i szwagrów, †† dziadk. Stefana i Jadwigę Knoipik, Elżbietę i Franciszka Owcorz, †† z pokr. Owcorz, Knopik i Bzdok

WTOREK 26.01 TYMOTEUSZA I TYTUSA

7.oo  Do B. Op. i św. Rocha o zdrowie

18.ooDo B. Op. z podz. i prosbą o bł. B. z ok. 25 r. ślubu Doroty i Jana Dymitryszyn

ŚRODA - BŁ. JERZEGO MATULEWICZA

7.oo  Za † Annę Prokot od sąsiad.

8.oo u św. Rocha: Za †† zalecanych

CZWARTEK 28.01 ŚW. TOMASZA

7.oo  Za Parafian

17.ooZa † męża Piotra Prohaska 2 r. śm.

PIĄTEK 29.01.

7.oo  Za Parafian

18.ooZa †† z rodz. Reginek i Broma

         2. Za † Lucynę Naglo 30 dz.

19.ooDla młodzieży

SOBOTA 30.01

7.oo  Do B. Op. z podz. i prośbą o bł. B. w Nowym Roku dla Rity i najbliższych z rodziny

18.ooZa † męża Alfonsa Katner, †† z rodz. Katner i Halama

IV NIEDZIELA ZWYKŁA 31.01

7.oo  Za Parafian     j.niem.

9.oo  W int. rocznych dzieci: Oliwia Strzys, Franciszek Gudzikowski, Patryk Schwierz, Marek Lukas, Amelia Nowek

11.ooZa † Annę Prokot 30 dz.

15.ooNieszpory

16.oo u św. Rocha: Za † Franciszkę i Alberta Kutzera, † ciotki Annę i Marię, †† z pokr., d. w cz.

PONIEDZ. 1.02

7.oo  Za † Marię Galus 30 dz.

18.ooZa † męża i ojca Alberta Pierskalla z ok. ur., † ojca Alfreda r. śm.

WTOREK – OFIAROWANIE PAŃSKIE

7.oo  Za † Hildegardę Kołodziej I r. śm., † męża Waltra

9.oo  Do B. Op. i MB. z ok. 57 r. święceń kapł. o. Jana Zimolonga oraz za †† o. Tomasza Skrzypiec i o. Łukasza Schwietz

18.ooZa † Klarę Porat I r. śm. – błogosław. św.. Błażeja

ŚRODA 3.02

7.oo  Za † matkę Annę Golenia I r. śm., † ojca Konrada, †† z pokr.

8.oo u św. Rocha: Za † męża i ojca Ryszarda, †† jego rodz. i pokr.

CZWARTEK 4.02

7.oo  Za †† teściów Gertrudę i Piotra Reginek r. śm. i † męża i ojca Gerarda Reginek

17.ooZa † wnuczkę Joannę i o błog. B. w rodz. wnuków

         Godzina św.

I PIĄTEK – ŚW. AGATY

7.oo  Za Parafian

10.3o u św. Rocha: Za † siostrę Marię Kociok z ok. ur.

18.ooZa †† rodz. Marię i Jerzego Świec r. ich śm. oraz z ok. ur. ojca Jerzego

SOBOTA 6.02. ŚW. PAWŁA MIKI I TOW.

7.oo  W int. Róż Różańcowych

17.ooNauka przedchrzcielna

18.ooDo B. Op. z ok. 30 ur. Grzegorza Schenk

         2. W int. Handlowców

V NIEDZIELA ZWYKŁA 7.02

7.oo  Za † Herberta Matuszek, †† z pokr. j.niem.

9.oo  Do B. Op. z podz. za otrzymane łaski z prośbą o dalsze w rodz. Duda

11.ooZa †† rodz. i dziadk. Jadwigę i Ryszarda Wieczorek, teściów, † bratanicę Sabinę, †† z pokr. i do B. Op. i św. Rocha z podz. i prośbą o bł. B. i zdrowie dla całej rodz.

14.3oChrzest

15.ooNabożeństwo

16.oo u św. Rocha: Za † siostrę Irenę Kowalińską, †† 2 braci, †† z pokr.

Nasi zmarli 

+ Adela Prochota zam. Dobrzeń W. ul. Strzelców Byt.

Liczba odsłon:

Dzisiaj 206

W sumie 241021

Licznik odwiedzin do maja 2016 - 637 000

Msze święte

 

Niedziela:

7:00 - w języku niemieckim

8:15 - u św. Rocha -     kwiecień-grudzień

9:00 i 11:00 - suma

16:00 - u św. Rocha - październik-marzec

17:00 - u św. Rocha -   kwiecień-wrzesień

 

W tygodniu:

7:00 - codziennie

18:00 - pn. wt. pt. i sb.

17:00 w czw. Msza św. szkolna

7:00 w środę u św. Rocha

Film o św. Katarzynie

Aktualnie gościmy:

Odwiedza nas 80 gości oraz 0 użytkowników.

Kościół św. Rocha

Kościół św. Katarzyny

Stacja Caritas