Parafia Rzymskokatolicka
św. Katarzyny Aleksandryjskiej
ul. Opolska 5a
46-081 Dobrzeń Wielki
tel. 77 4695 220
wik.: 77 4695 503
Kancelaria czynna:
- poniedziałek 16:00-17:00
- wtorek 16:00-17:00
- piątek 16:00-17:00
oraz po mszy św. w tygodniu
2019
25.12. Nieszpory
Jak zwykle gościcliśmy ks. biskupa Rudolfa Pierskałę
25.12 Pasterka
Aniołowie jako pierwsi oznajmiają o Bożym Narodzeniu. Trzeba też być aniołem, by mówić dziś o ważności zbawienia dla nas.
Aniołów pełnych miłości trzeba nam wokół. Takim bądź
15.12 Spotkanie opłatkowe
W 3 Niedzielę Adwentu ministranci i marianki z rodzicami zgromadzili się w straży w Dobrzeniu Małym. Jak zwykle zostało przygotowane przedstawienie, aktorzy spisali się super. Nad całością czuwała Sabina Rosa. Dla ks. wikarego było to nowe wezwanie z którego wywiązał się ekstra.
Na koniec przyeszedł św. Mikołaj, który obdarował marianki i ministrantów prezentami
08.12 Dzieci Maryi
Do grona Dzieci Maryi dołączyły 4 kandydatki. Święto Niepokalanego Poczęcia NMP to święto marianek. Cudowny Medalik jest ich znakiem podczas liturgii. Siostrę Ritę, która została przeniesiona w tym roku do Ołdrzychowic zastąpiła siostra Dominika, której życzymy owocnej współpracy z mariankami.
Również dzieiom przygotowującym się do I Komunii sw. medaliki zostały poświęcone.
28.11 Nowi kandydaci
Podczas Mszy szkolnej zostało ustanowionych 3 nowych kandydatów na ministranta
11.11.Św. Marcin
Znowu pogoda nam się udała, więc i frekwencja bardzo wielka, a może i dobrze, bo dobroci o której uczył św. Marcin, wciąż nam potrzeba
Jubileusz Fałkowic
Przed kilkoma laty wróciła praktyka pieszego pielgrzymowania z Fałkowic na odpust św. Rocha.
W niedzielę 10 listopada w Fałkowicach świętowali 500 lecie kościoła, dlatego Perigrini Opoliensis, a wśrod nich też i nasi parafianie wyruszyli do Fałkowic, by tam razem świętować.
Wszystkich Świętych
21.10 Różaniec z udziałem marianek
Matka Boża podzczas objawień często prosiła o tę modlitwę dzieci. Dziś na różańcu mamy bardzo mało dzieci, dobrze że przynajmniej grono misnistrantów, marianek i część komunijnych dzieci uczestniczy w tej modlitwie. Maryja prosiła, by dzieci modliły sie o pokój. Dziwimy się, że tego pokoju brakuje często w rodzinach, a może to brak różańca ???
Podczas dzieisjszego nabożeństwa marianki do każdej tajemnicy radosnej miały przygotowane sceny biblijne. Wcześniej przedstawiały to na Górze św. Anny. Gratulujemy !!!
20.10 Chór z Częstochowy
W niedzielę na sumie gościł u nas chór chłopięcy Pueri Claramontani z Jasnej Góry prowadzony przez p. Jarosława Jasiurę. Po Mszy św. można było wysłuchać koncertu 3 litanii ostrobramskiej którą skomponował Moniuszko - w tym roku przypada 200 r. urodzin kompopzytora. Kto nje słyszał niech żałuje
30.09 Dożynki parafialne
W tymm roku przygotował je Dobrzeń Mały. Starostami byli państwo Anita i Piotr Szmolke. Wszystko rozpoczęło się w straży w Dobrzeniu Małym, stąd też końmi i traktorami wyruszyliśmy do kościoła. W kościele korona i przyniesione dary zostały poświęcone. W kazaniu przypomnieliśmy sobie: nie wszystko od nas zależy. Można mieć najlepsze nasiona, najnowsze maszyny, ale gdy zabraknie Bożego błogosławieństwa? Dlatego trzeba byśmy byli wdzięczni. Dzis często panuje przekonanie - mi się należy. Dożynki uczą wdzięczności.
I już jesteśmy przed kościołem
29 września Marianki na Górze św. Anny
Podczas tegorocznej pielgrzymki na Górę św. Anny nasze marianki przewodniczyły modlitwie różańcowej.
Relacja zdjęciowa została umieszczona w Gościu niedzielnym
https://opole.gosc.pl/gal/pokaz/5883122.Pielgrzymka-Dzieci-Maryi#gt
28 sierpnia - zmiana ks. wikarego
Ks. Kamil Bania dekretem ks. biskupa został przeniesiony do Parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Życzymy na nowym miejscu wszystkiego najlepszego.
Naszym wikarym został neoprezpiter ks. Rafał Kurek, pochodzący z Raciborza z Parafii św. Mikołaja, czyli proboszcz i wikary są z tej samej parafii.
25 sierpnia odpust dla dzieci
Ty ma razem gościł u nas w czasie tego odpustu ks. biskup Rudolf Pierkała, który w kazaniu bardzo pięknie podkreślił jak ważnym jest ojciec w wychowaniu dzieci, jego obecność - miłość i odpowiedzialność.
Napisali o tym w Gościu niedzielnym. Można też zobaczyć na ich stronie zdjęcia
https://opole.gosc.pl/gal/pokaz/5811266.Dzieci-u-sw-Rocha-w-Dobrzeniu-Wielkim/
18 sierpnia - Odpust św.Rocha
Kaznodzieją w tym roku był ks. Daniel Breguła, dyrektor Domu Księzy Emerytów.
Niech zostaną chociażby te myśli:
- media pokazują jak grzeszny jest człowiek, Kościół uczy: świeci wznosili się ponad przeciętność. Kto mi imponuje?
- Żarliwa modlitwa potrafi wiele zdziałać, jaka jest moja modlitwa?
Pochodzący z naszej parafii ks. prof. Tomasz Hergesel, biblista, wykładowca Pisma św. w tym roku obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Z tej okazji członkowie Parafialnej Rady Duszpasterskiej złożyli mu życzenia, życząc zwłaszcza wiele sił, bowiem od 1991 r. po wylewie bardze są one mu potrzebne.
film y odpustu
poniedziałek
niedziela
sobota
Odpust w dzień świętego Rocha
Kaznodzieją był o. Florian Wieczorek, pochodzący od nas oblat (OMI), który wraca z Niemiec, by odtąd budować parafię św. Jana Pawłą II na Osiedlu Witosa. W kazaniu m.in. zwrócił uwagę na to, że my dziś chcemy mieć wszystko poukładane, mamy swoje plany, ale czy w tym naszym planie uwzględniamy też plany Boże?
Dziś często wypowiadamy słowa "nie mam czasu", podziwamy starsze pokolenie, gdzie babcie, ołmy miały czas na różaniec, na Mszę św. w tygodniu; czy nam brakuje czasu, czy może ochoty, dobrej woli ... Św. Roch może tu być przykładem.
Schola na wakacjach w Szklarskiej Porębie
W poniedziałek rano 24 czerwca wybraliśmy się do Szklarskiej, i zaqmieszkaliśmy u siostr służebniczek leśnickich ( te same co w Chróścicach). W pierwszym dniu poznawaliśmy samą miejscowość. W drugim byliśmy w Karpaczu no i w świątyni Wang, a potem w Kowarach podziwialiśmy miniatury zabytków Dolnego Śląska. Środa to łażenie po górach, dziewczyny łapały promyki słońca w drodze na Kukułcze Skały. Czwartek to wyprawa wyciągiem na Szrenicę, a pieszo zeszliśmy w dół. W piątek zdobywaliśmy zamek Chojnik, a w sobotę w drodze powrotnej zwiedzaliśmy Krzeszów, przepiękne opactwo cystersów - 2 kościoły: św. Józefa z dziełami Willmanna i kościół Wniebowzięcia z cudownym obrazem Matki Boskiej Krzeszowskiej, przewodnik świetnie nas oprowadzał.
Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy św. a wieczorami pogodne wieczory umilały nam czas. Dziewczyny świetnie się spisały. Szkoda, że ten czas tak szybko minął.
Dzień chorego
Tradycją naszej parafii jest już Msza św. dla starszych i seniorówpod koniec czerwca.
Boże Ciało
Ostatnie dni straszne upały. Na procesji pogoda idealna, pochmurno i nie tak ciepło.
Po południu odbył się festyn.
Byliśmy na pielgrzymce
Już o 2 w nocy wyruszyliśmy w drogę. Po drodze w Ciechocinku dołączył do nas pilot p. Józef, który miał nam wiele do powiedzenia o miejscach, które po drodze mijaliśmy, jak chociażby najpiękniejszy widok na Świecie (ale na miejscowość Świecie). Wiele dowiedzieliśmy się o Kociewiu i Kaszubach. Pierwszym miejscem, w którym zatrzymaliśmy się było Piaseczno, gdzie znajduje się sanktuuarium Matki Bożej, w którym król Jan III Sobieski wiele ufundował. Ks. proboszcz przy fanfarach dokonał odsłonięcia obrazu. Tu dowiedzieliśmy się, że ten cysterski kościół związany jest z uzdrowieniem smolarza. Podeszliśmy też docudownego źródełka, by z głębokiej studni zaczerpnąć wody.
W Pelplinie uczestniczyliśmy we Mszy św. w kompleksie klasztornych zabudowań cysterskich, a następnie przewodniczka w stroju cysterkim oprowadziła nas po bardzo ciekawej katedrze, gdzie od 1824 przebywa ks. biskup.Ołtarz mierzy 25 metrów. Jest to najwyższy drewniany ołtarz w Polsce i drugi co do wielkości w Europie. Ma 5 kondygnacji, a w centralnym miejscu przepiękny obraz Wniebowzięcia.
Stąd udaliśmy się do Muzeum, gdzie znajduje się Biblia Guttenberga, W latach 1452-5 wydrukowano ok. 200 egzemplarzy, zachowało się po dziś 48, jedyny w Polsce znajduje się w Pelplinie.
Kolejne miejsce naszego zwiedzania to Łęgowo, kolejny kościól po cysterski, no i cekawa droga Pojednania przy plebanii. Parafia posiada własną halę sportową !!!
Wieczorem dotarliśmy na noclego do Sobieszowa, po kolacji był czas by podejść nad morze. Nie brakowało tych, którzy zamoczyli nogi w morzu. Zmęczeni drogą, wszyscy szybko zasnęli.
Sobota to dzień zwiedzania Trójmiasta. Nasze zwiedzanie z przewodnikiem p. Włodzimierzem rozpoczynamy od miejsca, gdzie witano zacnych gości. Orszak królewski wchodził przez 8 godz. Byliśmy przed katownią, zbrojownią, drzewem oliwkowym postawionym dla upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II. Zmierzamy szlakiem królewskim, wstępujemy do największego kościoła w Polsce, a 13 największego na świecie, a zarazem największy kościół wykonany z cegły, ma on 105 m długości, średnio 41 m szerokości i blisko 30 m wysokości. Do tego dochodzi kwadratowa wieża wysoka na ponad 80 m. Jest to Dzień Dziecka więc w kościele sporo dzieci, które wyruszają w rejs statkiem, a na drogę im i nam udzielił błogosławieństw ks. biskup. Podziwiamy Piettę, zegar, Sąd Ostateczny Memlinga. Wracamy na trakt królewski czyli na ul. Długą i Długi Targ pod ratusz, Dwór Artusa i posąg Neptuna. Tu czas na zdjęcie, pójdziemy dalej i zatrzymaliśmy się, by z oddali podziwiać słynny Żuraw, dźwig, służący do załadunku statków. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, a następnie do Gdyni. Tu mamy okazję zwiedzić statek i to nie byle jaki - Dar Pomorza, a następnie pirackim statkiem odbyliśmy rejs po morzu. W drodze do autobusu zaskoczył nas deszcz, ale mamy blisko. Stąd udaliśmy się do Sopotu. Tu uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele św. Jerzego, gdzie prymicje odprawiał ks. Kaczkowski, wykładowca bioetyki na Uniwersytecie im. Kopernika w Toruniu, założyciel hospicjum w Pucku, sam był chorym na raka (zmarł w 2016). Mimo późnej pory na deptaku sporo ludzi, a my nasze kroki skierowaliśmy na sopockie molo; część spacerowa ma 511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Następnie wsiedliśmy do autobusu. Czas był tak napięty, ża na śpiew było mało czasu i żadnego repertuaru nie mieliśmy, więc sopocki amfiteatr zostawimu z boku. Smaczna kolacja czekała na nas w hotelu na wyspie w Sobieszewie.
W niedzielę rano uczestniczyliśmy w parafialnej Mszy św. w sanktuarium MB Saletyńskiej, niektórzy pamiętają La Salette czy Dębowiec, które też upamiętniają te objawienia.
Po śniadaniu wyruszyliśmy do Malborka. Ale to wszystko tu ogromne. Na początku widzieliśmy od zewnątrz wielkość obiektu; przywitała nas 8 metrowa figura Matki Boskiej wykonana ze sztucznego kamienia i pokryta w XIV wieku mozaiką z Wenecji (zniszczona w 1945 wraz ze wschodnią częścią kościoła; łączna masa segmentów posągu wynosiła ok. 15 ton). Bramy przez które wchodzimy, pokazują jak miasto to było strzeżone. Zwiedzamy 3 zamki, a w nich jadalnie, pomieszczenia, kościół, muzeum bursztynu. Podziwialiśmy jak można było w tamtych czasach coś tak ogromnego wybudować, jak grube te mury. Po zwiedzeniu przeszliśmy przez miasto na obiad, no i czas wyruszyć w drogę, bo juz po 18.oo. W nocy o 1.3o byliśmy na miejscu bogatsi o wiele wrażeń, których do końca opisać się nie da.
Nasza młodzież też była na Lednicy
25 maja - Odpust w Dobrzeniu
Małym Tym razem w sobotę przypadło wspomnienie św. Urbana. Już o 16.oo wyruszyliśmy w procesji do 4 stacji. Sobotni wieczór i piękna pogoda sprawiły, że bardzo dużo ludzi zebrało się na odpuście. Po Mszy św. zostaliśmy zaproszeni przez p. sołtysa i radę sołecką do dalszego świętowania, bo kawy, ciasta i kiełbasek z grila starczyło dla wszystkich. W namiocie czas umiliła orkiestra strażacka z Dobrzenia. Organizatorom gratulujemy pięknego odpustu
Bierzmowanie 14.05.
Ks. biskup Rudolf Pierskała bierzmował w naszym dekanacie, najpierw w poniedziałek w Luboszycach i Starych Siołkowicach, a we wtorek w naszym kościele. Do Bierzmowania przystąpiło 53 osoby z Dobrzenia, 25 z Czarnowąs, 5 z Kup i 3 ze Świerkli.
Ks. biskup zachęcał, by w dzisiejszym świecie słyszeć co też Pan Bóg ma mi do pwiedzenia. Nieraz słyszymy komórki, kolegów, ale Boga?
Pielgrzymka do Wambierzyc i Barda
W sobotę 11 maja pielgrzymowaliśmy do Wambierzyc. Pogoda dopisała, a było nas 110 osób, może i więcej. Wydawnictwo św. Krzyża wydrukowało nam Przewodnik po dróżkach, bazylice i Kalwarii, więc teksty rozważań można było na bieżąco śledzić. Dobrze że Joanka Wocko każdego roku robi nam zdjęcia, więc i ładne zdjęcie na okładkę się znalazło.
W niedzielę gromadząc się na Mszy św. na godz. 6.oo rano, zauważyliśmy, że ten dzień zmokniemy. I rzeczywiście na Kopiecek towarzyszył nam deszcz, a na kapliczkach różańcowych było już tylko zimno. Ale szczęśliwi wszyscy wrócili. Mimo takiej pogody w niedziele było ok. 90 osób.
Po raz kolejny do Wambierzyc odważni wybrali się już w poniedziałek rano pieszo, a było ich 7 osób, ale w jednym dniu nawet 10.
I Komunijne dzieci na pielgrzymce
u św. Anny i w Kamieniu Śląskim
I Komunia św.
Tym razem bardzo zimno, od rana. Jednak serca pełne ciepła dla dzieci, dla Chrystusa.
Chrystus w Ewangelii pyta św. Piotra 3 razy - czy ty Mnie kochasz, to pytanie stawia Chrystus i dziś - dzieciom komunijnym, ale też każdemu z nas. Czy zawsze mogę odpowiedzieć Ty wiesz Panie, że Cię kocham, czy może za mało Cię kocham, też w drugi człowieku.
REZUREKCJA
Grób kojarzy nam się z bólem, rozstaniem, a nieraz i buntem Boże dlaczego zabierasz tego człowieka
Boży Grób - uczy:
wiary - Zmartwychwstanie to śmierć śmierci, bo Chrystus nad nią panuje
nadziei - bo z Nim żyć będziemy
miłości - bo kto kocha ma życie wieczne
WIELKA SOBOTA
Bogata liturgia tego dnia, w czasie którejma miejsce:
- poświęcenie ognia
- czytanie Pisma św.
- liturgia poświęcenia wody
- liturgia Ofiary
Poświęcony został Pachał -
Dziwna to świeca, która ma swoją symbolikę
- słup obłoku który prowadził naród wybrany do Ziemi Obiecanej
- Chrystus tym słupem – prowadzi drogę do wolności – od zła grzechu
- odgrodził od zła
Pali się przez co ubywa go. Chrystus daje życie umierając
WIELKI PIĄTEK
WIELKI CZWARTEK
W piątek 11. kwietnia odprawiliśmy nabożeństwo Droogi krzyżowej ulicami Dobrzenia. Choć dzień zimny to i tak około 250 -300 osób uczestniczyło. Bóg zapłać orkiestrze, która nam towarzyszyła.
Szkoda, że nie było tak ciepło jak przed tygodniem, kiedy z Chróścic wyruszyła trudna Droga Krzyżowa, która wiodła przez Dobrzeń ( około 26 km), w naszym kościele była 5 stacja, przy krzyżu na Osiedlu 6 a u św. Rocha 7 stacja.
Program Pielgrzymki do Trójmiasta i nie tylko
Biuro Usług Turystycznych i Rehabilitacyjnych „ALF” ul. Ozimska 38/2, 45-058 Opole tel. 077/ 454-08-82, 456-41-22, fax. 077/ 453-63-22 www.alf.com.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Pielgrzymka: PELPLIN–GDAŃSK–GDYNIA–SOPOT–MALBORK Termin: 31.05 – 02.06.2019 Cena: 560 zł/os.
1. Dzień (31.05): Zbiórka uczestników pielgrzymki i wyjazd z Dobrzenia Wielkiego w wczesnych godzinach porannych. Przejazd do PELPLINA i zwiedzanie: Bazylika katedralna z przełomu XIII i XIV wieku, kościół pod wezwaniem Bożego Ciała z 1417 roku, Góra Jana Pawła II oraz Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej. Ponadto jest tu jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga. Przejazd do Ośrodka Wypoczynkowego w Sobieszewie. Zakwaterowanie. Obiadokolacja oraz nocleg.
2. Dzień (01.06): Śniadanie. Przejazd do GDAŃSKA: Ciąg Drogi Królewskiej (ul. Długa, Długi Targ, Ratusz, Dwór Artusa), Kościół Mariacki – wejście na wieżę widokową skąd można podziwiać panoramę Gdańska, Port Północny i Westerplatte. Następnie zwiedzanie GDYNI : Skwer Kościuszki – to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wycieczek zarówno turystów, jak i rdzennych mieszkańców, a także miejsce wielu koncertów, festynów i innych imprez. Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty i statki żeglarskie. Zwiedzanie statku „Dar Pomorza”. Rejsu po zatoce Gdyńskiej. Przejazd do SOPOTU – wejście na Molo, spacer po plaży oraz ulicą artystów (słynny Monciak). Powrót do Ośrodka Wypoczynkowego. Obiadokolacja oraz nocleg
3. Dzień (02.06): Śniadanie. Wykwaterowanie. Przejazd do MALBORKA – zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Krzyżackiego: Zamek Średni z siedzibą wielkiego komtura, Zamek Wysoki z salą kapitulną, skarbcem oraz potężne mury. Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Dobrzenia Wielkiego w godzinach nocnych. Zakończenie pielgrzymki.
ŚWIADCZENIA: Przejazd komfortowym autokarem (klimatyzacja, barek, WC, DVD) Zakwaterowanie: 2 noclegi w Ośrodku Wypoczynkowym „Bursztyn” w Sobieszewie, pokoje 2- osobowe z łazienkami Wyżywienie: 2 obiadokolacje + 2 śniadania Opieka pilota Ubezpieczenie NNW (10.000 zł) Opłata miejscowa
Uwaga: Na realizację programu należy posiadać 160 zł/os. Kwota ta nie podlega rozliczeniu i obejmuje: bilety wstępu do zwiedzanych obiektów (Bazylika katedralna i Muzeum Diecezjalne w Pelplinie, Molo Sopot, statek Dar Pomorza, rejs statkiem po zatoce Gdyńskiej, Kościół Mariacki Gdańsk, Zamek Malbork), miejscowego przewodnika, zestaw słuchawkowy oraz opłaty turystyczne.
W każdym dniu Pielgrzymki zorganizowana zostanie Msza Święta.
Kolejność zwiedzanych obiektów może ulec zmianie. Kalkulacja została wykonana dla grupy 47 osób.
Św. Jan Nepomucen
Z renowacji wróciła figura św. Jana Nepomucena, oryginał z kapliczki przy ul. Morcinka
Światowe Dni Młodzieży
W tym roku odbywały się w Panamie i to już w lutym, z powodu temperatury latem. Z naszej parafii 7 osób z ks. Tadeuszem Dziedzicem wybrało się w podróż, którą do końca życia na pewno zpamiętają. Atmosfera życzliwości udzialała się nie tylko podczas spotkań podczas katechez, modlitwy, ale każdego dnia. Warto przynajmniej zobaczyć krajobraz czy ich jedzenie.
Św. Jan Nepomucen
Z renowacji wróciła figura św. Jana Nepomucena, oryginał z kapliczki na skrzyżowaniu z ul. Morcinka
13.01.
Chór Cantabile w dniu dzisiejszym świętował 30 lecie istnienia podczas Mszy św. o godz. 11.oo. Po południu miał miejsce Koncert połączonych chórów z parafii opolskich. W Filharmonii Opolskiej w listopadzie chóry te wykonywały Mszę polską Maklakiewicza, więc repertuar kolęd został ubogacony częściami z tej Mszy. Ale potęga w tych chórach. Brawo. Chórowi gratulujemy dalszych sukcesów, a jednocześnie cieszymi się już na kolejny występu w naszym kościele
Parafian na tym koncercie mogło byc więcej, szkoda
05.01
Zgodnie z wcześniejszym zwyczejem w wigilię uroczystości 3 Króli odbyło się spotkanie opłatkowe w gronie tych którzy udzielają się na rzecz naszej Gminy. Było to pierwsze spotkanie z udziałem nowego wójta p. Piotra Szlapy i nowych radnych.
7:00 - w języku niemieckim
8:15 - u św. Rocha - kwiecień-grudzień
9:00 i 11:00 - suma
16:00 - u św. Rocha - październik-marzec
17:00 - u św. Rocha - kwiecień-wrzesień
7:00 - codziennie
18:00 - pn. wt. pt. i sb.
17:00 w czw. Msza św. szkolna
7:00 w środę u św. Rocha
Odwiedza nas 120 gości oraz 0 użytkowników.
Kościół św. Rocha
Kościół św. Katarzyny
Stacja Caritas