Parafia Rzymskokatolicka
św. Katarzyny Aleksandryjskiej
ul. Opolska 5a
46-081 Dobrzeń Wielki
tel. 77 4695 220
wik.: 77 4695 503
Kancelaria czynna:
- poniedziałek 16:00-17:00
- wtorek 16:00-17:00
- piątek 16:00-17:00
oraz po mszy św. w tygodniu
Pasterka
marianki w swoje święto
Dzień 8 gtrudnia jest świętem, w którym Dzieci Maryi odnawiają swoje ślubowania iż oddają się Jej i proszą o obronę. W tym dniu też miała miejsce zmiana medalika i przyjęcie nowych marianek.
Podczas tej Mszy św.zwykle odbywało się poświęcenie medalików dzieniom komunijnym. Niestety z powodu koronawirusa trzeba było to odłożyć na lepsze czasy.
Relikwie św. Rocha
Mamy relikwie św. Rocha.
Wcześniejsza korespondencja naszego biskupa z patriarchą Wenecji odnośnie pozyskania relikwi św. Rocha, które znajdują się właśnie w Wenecji nie odniosła skutku. Przygotowałem pismo, znajomy ksiądz przetłumaczył mi je na jęz. włoski, a ks biskup odpowiednio przypieczętował i wysłał jako swoje. Niestety nie było takiej możliwości.
Na odpuście w Popielowie dowiedziałem się o stronie internetowej w Holandii, gdzie grupa ludzi postanowiła zbierać rzeczy z kościołów, które mają być sprzedane bądź zburzone, a następnie zainteresowanym osobom sprzedają je. Na szczęśćie mieli relikwie św. Rocha, któtre udało mi się sprowadzić do nas. Kiedy znikną limity osób w kościele odbędzie się nabożeństwo związane z uczczeniem tychże relikwi.
znalazł się odpowiedni relikwiarz, w którym relikwie te zostały umieszczone, co uczynił p. Libawski
Odpust parafialny
W tym roku odpust bardzo skromny, bo limity sprawiły, że tylko 87 osób może uczestniczyć we Mszy św. w kościele. Dzięki temu, że portal opowiecie.info nam transmituje Msze św. ponad 200 urządzeń umożliwiało uczestnictwo we Mszy św. obecnym w domowych Kościołach. Kaznodzieją w tym roku był o. Henryk Kałuża, który nawiązując do napisu zwrócił uwagę, a może to Pan Bóg posłużył się wandalami, którzy napisali na schodach "Gdzie są moje prawa" - pyta Bóg.
Wandale nie robią sobie nic ze świętości
W środę zauważyliśmy, że na schodach pojawiły się napisy na schodach, ma bocznej ścianie z prawej strony kościoła i na szybie gablotki
Nie wszystkie teksty nadają się na stronę kościelną, chociażby kolejny na ścianie.
No cóż, głupota ludzka nie zna granic
Bierzmowanie
W tym roku wszystko musi być inaczej.
We wtorek rano dowiedzieliśmy się, że ks. biskup Rudolf Pierskała, a potem że ks. biskup Andrzej Czaja ma pozytywny wynik testu. Biskup Stobrawa zadzwonił i przekazał mi wiadomość, że ks. biskup ordynariusz delegował do udzielenia bierzmowania dziekana rejonu opolskiego, którym jest ks. Rudolf Świerc. Już wcześniej ustalono, by nie było ponad 100 kandydatów w jednym miejscu w Kup, Czarnowąsy i Kup sami będą na bierzmowaniu. W naszej parafii udzielono 90 kandydatom. Z powodu koronawirusa i kwarantanny nie wszyscy sakrament ten przyjęli, z tymi osobami zostanie ustalone gdzi i w jakim terminie otrzymają ten sakrament.
I Komunia św., cd
W sobotę przed południem 39 dzieci przystąpiło do spowiedzi. Pozostało już tylko czekać na niedzielę.
Niestety ok 21.oo ten nieszczęsny telefon do proboszcza, do pani dyrektor, z informacji dziecko które nie przystępuje do I Komunii św., a miało kontakt z klasą IV a ma pozytywny wynik testu na koronawirus. Klasa IV a nie może w tym samym czasie przystąpić do I Komunii św. Próba tłumaczenia, tych dzieci jest niewiele, bo część już była u I Komunii św., umieszczenie ich w innym miejscu do sanepidu nie wchodziły w rachubę. Jedynym rozwiązaniem na które sanepid się godził - najpier jedna potem druga Msza św., ale na 2 Mszy mogą być tylko rodzice, rodzeństwo z dziećmi. Odwołać wszelkie sale, po Mszy św. rozpoczyna się kwarantanna.
Dla mnie to był szok, co przeżywali rodzice, dzieci wolę nie wspominać.
Około 21.3o 3 rodziców zjawiła się na plebanii i do 23.oo dyskusje, ustalanie, by brakujące funkcje zastąpić nowym składem, bo teraz trzeba było mieć osoby na każdą Mszę sw.
Przed godz. 11. spod plebanii wyruszyła procesja do kościoła, gdzie 24 dzieci przystąpiło do I Komunii św.
Po 12.oo rozpadało się, dzieci schowały się w salce. Tym razem procesja na początek rozpoczęła się pod chórem i kolejne 15 dzieci przystąpiły do I Komunii św.
Nadto Mateusz I Komunię św. przyjął w Miedniewicach (koło Niepokalanowa) w dniu 19 września, a udzielił jej zaprzyjaźniony z rodziną o. Remigiusz
Dożynki w parafii
Tegoroczne dożynki przygotowali rolnicy z Dobrzenia Wielkiego. Starostami byli państwo Bożena i Łukasz Libawscy. Delegacje z orkiestrą zebrali się przy klasztorze i następnie z ks. Erykiem Czechem udali się do kościoła. Proboszcz już wrócił ze szpitala, więc odprawił tę Mszę św.
I Komunia św. na raty
Na wiosnę ks. biskup wydał dekret, iż niemożliwe jest, aby I Komunie św. odbywała się w maju. Od razu padła data 13 września. Koronawirus u proboszcza i kwarantanna uczniów sprawiły, że termin ten stał się znów nieaktualny. Kilkoro rodziców zdecydowało się, by w małych grupach dzieci przystępowały do I Komunii św. Ks. wikarego również dopadła kwarantanna, więc otrzymaliśmy pomoc z kurii, przyjechał ks. Mateusz Buczma, który pomagał w niedzielę 13 września. On też zgodził się, by w południe odbyła się I Komunią św., która była w gronie kameralnym.
Za tydzień kolejne dzieci przystępowały do I Komunii św.
w niedzielę 27 września kościół był przystrojony na dożynki, więc I Komunia św. odbyła się w kościele św. Rocha.
Nad całością czuwała i przygotowała dzieci p. Ania Świtała. Bóg zapłać
Piesza pielgrzymka
W tym roku w związku z koronawirusem Piesza pielgrzymka wyglądała całkiem inaczej. Fioletowa jedynka miała do pokonania jedynie etap ze Szczepanka przez Jemielnicę do Zawadzkiego. Grupa mogła liczyć 30 osób, stałym bywalcom udało się załapać.
Zmarł ks. Jan Kozioł
W czwartek 20 sierpnia została odprawiona Msza św. eksportacji. Kazanie wygłosił ks. Tadeusz Słocki, przyjaciel zmarłego
Uroczystości pogrzebowe w piątek o godz. 11.oo prowadził ks. biskup Paweł Socha z diecezji gorzowskiej do której ks. Jan należał. Ks. Jan święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu, a reforma w 1972 r zastała go w Nowej Soli, którą przyłączono do nowej diecezji gorzowskiej. Obecny był również ks. biskup Paweł Stobrawa z Opola, oraz około 30 księży, a także bardzo liczne grono parafian z Dobrzenia oraz z Ośna Lubuskiego, gdzie ks Jan pracował przez 22 lata do przejścia na emeryturę w 2007 r.
Odpust ku czci św. Rocha
Tegorocznym kaznodzieją był o. Bernard Briks oblat
Boże Ciało
Od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego przestała obowiązywać ogólna dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św. Po rozmowach rządu z episkopatem wydano dekret, że Boże Ciało może się odbyć - wierni jednak musieli być w maseczkach. Pogoda dopisała, a ludzi też było sporo. Tym razem I ołtarz przygotowała Parafialna Rada Duszpasterska, II ołtarz ministranci, III siostry zakonne; IV marianki - oczywiście z rodzicami (również ministranci). Rozpoczęliśmy na placu kościelnym przy pomniku papieża, potem ołtarze były na parkingu, w klasztorze i na plebanii.
Triduum i Święta Wielkanocne
Wielki Czwartek
Wielki Piątek
Wigilia Paschalna
Wielkanoc
Pierwsze 6 zdjęć z rezurekcji, kolejne ze Mszy św. w kościele parafialnym o 11. i o 8.15 u św. Rocha
Poniedziałek wielkanocny
Ale w wielu domach w te dni tak wyglądało
Koronawirus atakuje
Od 12 marca w szkołach zawieszone zostały lekcje z powodu zarazy. W niedzielę mogło być tylko 50 osób. Św. Roch jest patronem w chorobach zakaźnych, więc w niedzielę 21 marca Msza św. o 8.15 była transmitowana dzięki serwisowi opowiecie.info. W ten sposób ponad 700 odbiorców mogło się z nami łączyć. We wtorek 24 marca kolejne rozporządzenie, które mówi, że tylko 5 osób może uczestniczyć we Mszy św. Niestety tak ma być do świąt. Podczas Triduum mogło być tylko 5 ministrantów. Nie było poświęcenia pokarmów; odbyło się to w domach podczas wspólnej modlitwy. Od Wielkanocy znów 5 wiernych oprócz ministrantów może uczestniczyć. Były miejsca, gdzie policja wchodziła do kościoła sprawdzić ile osób uczestniczy.
Byliśmy w Ziemi świętej
Druga grupa też już radosna i szczęśliwie wróciła. Pierwsze zdjęcia już są na stronie poniżej
Po raz pierwszy wyruszyliśmy w nocy z soboty na niedzielę do Krakowa. Lot trwał 3 godz. 15 minut, na granicy wszystko poszło sprawnie, więc w pierwszym dniu mogliśmy zwiedzić: Jafę (numer kolejny zdjęć - 3-9) Cezareę Nadmorską (10-12) oraz Górę Karmel
Tę same miejsca zwiadzała grupa 2. W Jafie zatrzymaliśmy się nieco dłużej i spotkanie było przy zegarze w centrum. Do ogrodów Bahaistów pojechaliśmy wieczorem, więc zdjęcia nocą
W drugim dniu pojechaliśmy do Kany Galilejskiej miejsce pierwszego cudu, gdzie została odprawiona Msza św. w czasie której 9 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie, zrobiliśmy zakupy wina z Kany Galilejskiej, (10 zdjęć). Potem pojechaliśmy do Nazaretu, by zwiedzić najpier kościół św. Józefa,w miejscu jego domu. Poszliśmy do bazyliki Zwiastowania, gdzie uczestniczyliśmy w modlitwie Anioł Pański, potem poszliśmy do kościoła górnego. (10 zdjęć) Z Nazaretu udaliśmy się na Górę Tabor - górę Przemienienia Pańskiego (ostatnie 3 zdjęcia)
Drugi dzień rozpoczęliśmy w odwrotnej kolejmności - najpierw byliśmy na Górze Tabor (widać też prawosławny kościół za drzewami). Tam też spotkaliśmy pielgrzymów z Chróścic. Potem pojechaliśmy do Nazaretu, a Kana Galilejska była na zakończenie
Trzeci dzień rozpoczynamy na Górze 8 błogosławieństw nad Jeziorem Galilejskim ( zdjęcia 1-3). Trochę niżej znajduje się kościół prymatu, przy którym odprawiona została Msza św. (4-10). Potem idziemy do miejsca cudownego rozmnożenia chleba Tabgha, (11-13) co pokazuje starożytna mozaika. Mozaika pokazuje 2 ryby i 4 chleby, bo 5 na ołtarzu zostanie przemieniony. Stąd jedziemy do przystani, by łódką Noah (Noe) popłynąć w rejs. Potem jeszcze czas na rybę św. Piotra w restauracji i 3,5 godz. drogi do Betlejem na kolejny nocleg.
Ten dzień tak samo wyglądał. W drodze do Betlejem zatrzymaliśmy się w Jerycho - najpierw na zakupach - kosmetyków z Morza Martwego, szalików no i daktyli. Potem zatrzymaliśmy się przed Górą Kuszenia. Pomarańcze w zasięgu ręki.
Czwarty dzień to Boże Narodzenie. Rano wybieramy się do Groty Mlecznej (1-5). O 9.oo uczestniczymy we Mszy św. w kościele św. Katarzyny, gdzie też znajduje się figurka Dzieciątka umieszczana na czas Bożego Narodzenia w miejscu narodzin (6-10). Po Mszy św. podziwiamy starą, piękna bazylikę, która ocalała, bo na frontonie 3 królowie, a że jeden w perskich szatach, więc uważano - to swoj kościół. W kolejce oczekujemy na wejście do groty, a potem każdy może dotknąć miejsca narodzenie Pana Jezusa zaznaczone srebrną gwiazdą (11-23). Potem udajemy się na pole pasterzy i na zakupy do sklepu. Kolejne miejsce to Ain Karem - Nawieedzenie św. Elżbiety (24-31), a następnie kościół gdzie urodził się św. Jan Chrzciciel (32-38). Po kolacji idziemy na zakupy - Roni dla Polaków sprzedaje za 50%. W jego restauracji znajduje się papamobile i chyba największe Dzieciątko na świecie.
W Betlejem rozpoczęliśmy od Mszy św. w kościele św. Katarzyny, potem trzeba było odstać w kolejce do Groty Narodzenia. Po zrobieniu zdjęcia grupowego poszliśmy do Groty Mlecznej. Następnie autobusem pojechaliśmy na Pole pasterzy i do miejsca Nawiedzenia i narodzin św. Jana Chrzciciela. Wieczorem Bazylika Narodzenia też ciekawie wygląda.
Czwartek to dzień który rozpoczęliśmy na pustyni - Wadi Qelt. Kiedy autobus się zatrzymał, od razu pojawili się handlarze, jak ustroili nasze kobiety !!! Przez moment można było słuchać pustyni. Następnie udaliśmy się nad Jordan, gdzie odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. Weszliśmy też do rzeki. Jak potężna jest Odra u nas w stosunku do Jordanu. Stąd jedziemy do Jerycha, spoglądamy na Górę kuszenia Pana Jezusa, robimy zakupy, z wieży podziwiamy pozostałości starego Jerycha i udajemy się na Mszę św. przy kościele Dobrego Pasterza. Jako że 26 stopni pokazują termometry, więc warto skorzystać z kąpieli w Morzu Martwym. Po drodze widzimy jak biednie mieszkają beduini.
Pustynia po raz kolejny robi wrażenie. Tym razem jesteśmy bliżej klasztoru, gdzie przebywał prorok Eliasz, a kruk przynosił mu tam wodę. POtem udajemy się do Jerycha na Mszę św., która tym razem została odprawiona na wolnym powietrzu. Ne przeistoczenie nawet paw się wystroił. Potem jedziemy na miejsce chrztu. Tym razem dostęp do rzeki był zamknięty, ale wodą z Jordanu do odnowienia przyrzeczeń można było nabrać, a także nogi umoczyć. Meczety z półksiężycem na wieży towarzyszyły nam wszędzie, a muezin już o 4.3o budził wyznawców islamu. Zatrzmaliśmy się też przy sykomorze, liczącej 500 lat. Nad Morzem Martwym okazja by się wykąpać, choć tym razem tylki 21 stopni. Morze Martwe to prawie 430 m. depresji, więc mijaliśmy punkt zerowy, zaznaczony na skale. Dla wielu trakcją była przejażdżka na wielbłądzie.
Jerozolima. Piątek to Droga krzyżowa. Rozpoczęliśmy jednak od miejsca, gdzie Pan Jezus wstąpił do nieba, idziemy do kościoła gdzie Pan Jezus nauczył modlitwy Ojcze nasz, zapłakał nad Jerozolimą, idziem obok cmentarza w kierunku Ogrodu Oliwnego, tu w kościele apostołów została odprawiona Msza św. Byliśmy w miejscu grobu św. Anny i św. Joachima, - w grobie Najśw. Maryi Panny. Poszliśmuy drogą Krzyżową. Do Bożego Grobu kolejka na 2 godz., a potem jeszcze kolejka do miejsca, gdzie stał Krzyż.
Kiedy zebraliśmy się na miejscu gdzie Pan Jezus wstąpił do nieba, wydawało się że pogoda się powtórzy, Tak było jak przeszliśmy do kościoła Jesu Galicante (Chrystus zapłakał), jednak po Mszy św. było już tylko lepiej. Tym razem mieliśmy Mszę św. w kościele wszystkkich narodów (bo fundusze pochodziły z 12 państw - z Polski był ołtarz). Ładniejsza pogoda, więc lepiej można było przeżywać Drogę Krzyżową. Tym razem szliśmy najpierw na Golgotę i miejsce Krzyża, potem do Bożego Grobu, do kalicy św. Heleny i grobu Adama, gdzie skała pękła w czasie ukrzyżowania
Sobota Jerozolima cd. Rozpoczęliśmy od twierdzy Antonia, gdzie Chrystus przebywał w ciemnicy. Idziemy na miejsce gdzie Piotr zapłakał In galicantu, Obok Wieczernika odprawiona została Msza św. wstępujemy do Wieczernika, gdzie niestety nie możemy się głośno modlić, bo należy do muzułmanów. Przechodzimy przez żydowską część, która jest pusta bo szabat, nawet zdjęć nie wolno robić przy Ścianie Płaczu - bo jest szabat. Uliczkami starej Jerozolimy idziemy do Franciszkanów na ciepłą zupę, zobaczyć z góry Jerozolimę i ciekawe prezentacje, które pomogą zrozumieć to co widzieliśmy.
Ostatni dzień pobytu przeżyliśmy w Jerozolimie przy pięknej pogodzie. Był to piątek więc muzułmanie wracali z modlitwy, więc inną drogą szliśmy. Msza św. w tym samym miejscu, że to miejsce przypomina o Ostatniej Wieczerzy więc odbył się obrzęd obmycia nóg. W tym dniu mogliśmy wejść do grobu Dawida, gdzie modlilli się Żydzi - ale osobno kobiety, osobno mężczyźni. Przechodzliliśmy przez część żydowską więc na każdym domu były w odrzwiach były mezuzy - pojemniki z fragmentami Starego Testamentu. Byliśmy obok synagogi Hurwa, gdzie znajduje się złota menora (ze złota 24 karatowego). Tym razem nie był to szabat więc mogliśmy robić zdjęcia. Żydzi przed modlitwą się modlą, dlatego były tam krany z wodą, ale też kubki z 2 uchwytami, by czystą ręką obmyć 2 rękę.
Koncert kolędowy 19.01
Co roku w styczniu możemy w naszym kościele posłuchać kolęd. Tym razem wystąpili: schola prowadzona przez s. Goreti, chóru Cantabile, którym dyryguje p. Hubert Prochota i orkiestry prowadzonej przez p. Łukasza Wieczorka
Uroczytsość Trzech Króli
Po raz kolejny ministranci z mariankami w Dobrzeniu Małym pokazali przedstawienie przygotowane na spotkanie opłatkowe dla rodziców. Sala się zapełniła. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać jak zdolną młodzież i dzieci mamy. Zdjęcia w aktualnościach 2019
7:00 - w języku niemieckim
8:15 - u św. Rocha - kwiecień-grudzień
9:00 i 11:00 - suma
16:00 - u św. Rocha - październik-marzec
17:00 - u św. Rocha - kwiecień-wrzesień
7:00 - codziennie
18:00 - pn. wt. pt. i sb.
17:00 w czw. Msza św. szkolna
7:00 w środę u św. Rocha
Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.
Kościół św. Rocha
Kościół św. Katarzyny
Stacja Caritas